Linux mint upgrade - czyli aktualizacja w paru krokach...

Linux mint upgrade – jak aktualizować nasz system do najnowszej wersji. Czasami zdarza się, iż musimy zrobić upgrade naszego systemu – pełne uaktualnienie linuxa Mint to nic innego jak wgranie nowszej wersji na starszą, czy uzupełnienie pakietów na takie jakie są w najnowszej wersji. Komendy do terminala pomocne przy uaktualnieniu systemu Linux mint. apt update apt install mintupgrade kolejno sudo mintupgrade można jeszcze powrócić  lub usunąć aktualizacje. apt remove mintupgrade sudo reboot Nic niezwykłego – zawsze należy posiadać aktualną wersje ze względu na bezpieczeństwo i komfort korzystania z komputera.

Reinstalacja GRUB – jak naprawić bootloader.

Reinstalacja GRUB – jak naprawić bootloader.


Jak się okazało w życiu może się zepsuć wszystko, nawet program rozruchowy systemu Linux. 

Naprawa programu rozruchowego nie jest niczym skomplikowanym, owszem kiedyś to było karkołomne zadanie. Idąc z postępem, proces reinstalacji GRUB stał się w pełni zautomatyzowany.


Zatem możemy zabrać się do dzieła, w zamierzchłych czasach naprawa GRUB-a była wręcz karkołomnym zadaniem, przebronowawszy przez masę komend mogliśmy ponownie uruchomić nasz ulubiony system.


Kiedy zatem psuje się Grub, do awarii Grub-a dochodzi najczęściej podczas instalacji drugiego systemu na naszym dysku, a jest to system Microsoft. Wniosek z tego zatem taki, iż Windows psuje nam wszystko. Można my zrezygnować z instalacji drugiego systemu, lecz wielu z nas potrzebuje Windows. 


Do historii przeszło już wiele rzeczy, po części sam gwoźdź naszego tematu, czyli problem z MBR. 

Obecnie do naprawy programu rozruchowego używa się dysku naprawczego o wdzięcznej nazwie Boot Repeair disc. Sam proces naprawczy jest dość łatwy do opanowania i nie sprawia większych problemów.


Zatem by uruchomić nasz program do naprawy GRUB, wsuwamy nośnik ż Boot Repair Disk, w menu mamy opcję wyboru wersji oprogramowania, kolejno 32 bit lub 64 bit. System naprawczy linux ładuje się automatycznie, po chwili widzimy okno dialogowe, gdzie mamy do wyboru rekomendowaną naprawę systemu GRUB. 


Po kliknięciu opcji recommend repair nasz system zrestartuje się automatycznie, zawsze możemy jednak użyć drugiej opcji dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników. Mamy tam do wyboru opcję reinstall GRUB, dzięki której zainstalujemy GRUB w domyślnej lokalizacji. Kolejno Restore MBR – jest to odtworzenie sektora rozruchowego z kopii zapasowej. W opcjach mamy możliwość domyślnego wyboru systemu, który ma się uruchomić. W opcji place GRUB, podajemy dokładna ścieżkę instalacji programu rozruchowego. Za pomocą programu, możemy zaktualizować GRUB do niowszej wersji, czy też zainstalować starszą wersję programu. Dostępna jest również opcja add kernel option – dzięki której dostępne są dodatkowe opcje startowe. Nie zabrakło również  dodatkowej opcji dodawania flagi, lecz co ona nam daje? Mianowicie to że możemy dodać flagę startową do wybranego systemu. Jest też opcja wyłania diagnozy stanu GRUB na adres e-mail.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Cyfrowy Polsat - problem z aktualizacją.

Problem z kartą Graficzną – artefakty tzn. zielone kropki.