Linux mint upgrade - czyli aktualizacja w paru krokach...

Linux mint upgrade – jak aktualizować nasz system do najnowszej wersji. Czasami zdarza się, iż musimy zrobić upgrade naszego systemu – pełne uaktualnienie linuxa Mint to nic innego jak wgranie nowszej wersji na starszą, czy uzupełnienie pakietów na takie jakie są w najnowszej wersji. Komendy do terminala pomocne przy uaktualnieniu systemu Linux mint. apt update apt install mintupgrade kolejno sudo mintupgrade można jeszcze powrócić  lub usunąć aktualizacje. apt remove mintupgrade sudo reboot Nic niezwykłego – zawsze należy posiadać aktualną wersje ze względu na bezpieczeństwo i komfort korzystania z komputera.

Linux na sprzęcie intela - czy warto?

Linux na sprzęcie intela.

Od pewnego czasu w branży komputerowej, utarł się trend, który zmienił raz na zawsze szeroko pojętą wolność w doborze oprogramowania komputerowego. Co takiego zmieniło się na arenie informatycznej? Mianowicie wraz z zakupem komputera w jego cenie jest od razu wliczona cena systemu operacyjnego. Do tejże sytuacji doszło z wiadomych dla każdego przyczyn, Microsoft zapewnił sobie monopol, a przynajmniej dochód, z każdym sprzedanym desktopem wyposażonym w procesor Intela zostaje sprzedany system spod marki Windows i nie ma od tego odwołania.
Instalacja Linux na komputerze z UEFI.


Jednak nie wszystko stracone, gdyby doszło do całkowitej blokady możliwości instalacji innego systemu operacyjnego na podzespołach Intela, wtedy doszło by do nie uczciwych praktyk handlowych. Pomimo wszelkich starań zabezpieczenia sprzętu przed instalacją innego oprogramowania niż oprogramowanie Microsoftu, na najnowszym sprzęcie Intel można zainstalować Pingwina.

Jak zainstalować Linuxa na komputerze z UEFI? Wyłączenie UEFI i instalacja linuxa nie jest taka trudna, Najprościej by tego dokonać – zgłoś to przy zakupie, masz prawo do poproszenia sprzedawcy o wyłączenie systemu bezpiecznego rozruchu. Jeśli nie zgłosisz tego przy zakupie możesz zrobić to samemu; by tego dokonać musisz wejść do konfiguracji UEFI, znaleźć opcję wyłączenia w „ UEFI Firmware Settings” dalej w „ Security / Boot / Authentication” znaleźć opcję Sacure Boot, która jest domyślnie ustawiona na Enabled – czyli włączony, przestaw na disabled, co znaczy wyłączony. Dzięki temu zabiegowi możesz zainstalować na swym komputerze każdą dostępną wersje Linuxa. Menu UEFI może się trochę różnic w zależności od wersji sprzętu, ale tutaj też mam dobrą wiadomość nie musisz nic wyłączać, by zainstalować Linuxa na komputerze z UEFI, lecz bez wyłączania opcji secure boot istnieje pewne ograniczenie; tylko pewne wersje Linuxa się zainstalują.

Jakie mogę zainstalować dystrybucję Linuxa bez wyłączania UEFI?

Bez wyłączania Secure Boot zainstalujesz Linux: Fedora, Manjaro, Ubuntu, Clear Linux.

Dzięki wyłączeniu zabezpieczeń instalacji systemów open source, zyskasz możliwość instalacji każdej dostępnej dystrybucji, Obecnie prym wiedzie MX Linux, który ma dość niskie zapotrzebowanie na zasoby systemowe. Niezłym rozwiązaniem jest również wybór dystrybucji Linux Mint, która posiada sporą ilość pakietów, jak i zainstalowane od razu wszelkie potrzebne kodeki do plików multimedialnych, oraz przydatne programy użytkowe. Można też zainstalować dużą ilość kompatybilnych pakietów w wersji deb.

Linux pod intela – Clear linux.

Do ciekawostek należy to, że firma Intel rozwija własną dystrybucje Linuxa, specjalnie skomplikowaną pod procesory Intela. Dystrybucja ta korzysta z własnych repozytoriów i pod względem wydajności nie ma sobie równych. Zostawia w tyle wszystkie inne bliźniacze pozycje, oraz deklasyfikuje Windows -a pod względem wydajności. Clear Linux można pobrać z tej strony: https://clearlinux.org/

Wydajność Windows 10 vs. Linux Mint.

Przedstawię tutaj porównanie wydajności w programach między Mintem a Windows 10.

Botowanie Systemu: Linux Mint – 01:17 Window10, 02:37

Szybkość działania przeglądarki Firefox różnica 16 sekund na korzyść Minta.

Szybkość ładowania strony: wygrywa Mint.

Otwarcie dokumentu 7500 słów, o 1 sekundę wygrywa Linux.

Edycja Grafiki do manipulacji Fotografii, zwycięzca Mint.

Dlaczego Linux jest lepszy od Windows 10.

Wolne działanie na starym sprzęcie, to jeden z problemów nie do obejścia na systemie Windows 10, System Microsoftu stworzony jest na dość nowy sprzęt, najlepiej z procesorem intela i kartą Nvidia.

Minimalne wymagania to procesor 1 GHz, 1 GB ram, 16 GB na HDD, Karta Graficzna zgodna z DirectX 9. Odmiennie się ma jeśli chodzi o Linuxa, system ten jest skonfigurowany w ten sposób by działać płynnie na starszych konfiguracjach. Dystrybucje pod stary sprzęt to: Q4OS, Xubuntu, Lubuntu.

O wyższości Linuxa może świadczyć fakt że jest używany w jednostkach o wielkiej mocy obliczeniowej, takich jak superkomputery, stacje badawcze, koparki kryptowalut.

Poprawiła się również wydajność w grach komputerowych, system Linux ma coraz lepsze sterowniki. Warto wspomnieć że na systemie Linux jest dostępne wsparcie dla technologi Vulkan.

Programiści jądra Linuxa krytykują procesory Intela.

Pomimo tego, iż intel wypuścił własną wersje Linuxa pod swoje procesory, nie wszystko współprace dobrze. Zwrócono tu uwagę na względy bezpieczeństwa, Poprawek wymaga konstrukcja procesora ze strony Intela, oraz BIOSU. Intel deklaruje się nad załataniem wszelkich dziur związanych z jego sprzętem, na razie zapowiedział pracę nad rozwiązaniem problemu, jak to się będzie miało do najnowszych procesorów? Czas pokaże.

Niestety intel zamiast ulepszyć swe konstrukcje pod względem wydajności pojedynczego rdzenia, dodaje do swych procesów kolejne instrukcje. Taką instrukcją jest AVX-512. Linus Torvald twórca Linuxa, sugeruje że lepszym rozwiązaniem dla jego systemu jest wybór procesora AMD; lecz jak to udowodniły testy Clear linux nie jest złym wyborem pod produkty niebieskich, natomiast aplikacje na Mincie działają wydajniej, niż na platformie Windows.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Cyfrowy Polsat - problem z aktualizacją.

Reinstalacja GRUB – jak naprawić bootloader.

Problem z kartą Graficzną – artefakty tzn. zielone kropki.