Linux mint upgrade - czyli aktualizacja w paru krokach...

Linux mint upgrade – jak aktualizować nasz system do najnowszej wersji. Czasami zdarza się, iż musimy zrobić upgrade naszego systemu – pełne uaktualnienie linuxa Mint to nic innego jak wgranie nowszej wersji na starszą, czy uzupełnienie pakietów na takie jakie są w najnowszej wersji. Komendy do terminala pomocne przy uaktualnieniu systemu Linux mint. apt update apt install mintupgrade kolejno sudo mintupgrade można jeszcze powrócić  lub usunąć aktualizacje. apt remove mintupgrade sudo reboot Nic niezwykłego – zawsze należy posiadać aktualną wersje ze względu na bezpieczeństwo i komfort korzystania z komputera.

Naprawa dysku twardego z mechanicznym uszkodzeniem.


Naprawa dysku twardego z mechanicznym uszkodzeniem.

Zdarza się i tak iż nasz dysk twardy ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu, głównym objawem jest to że dysk nie jest odczytywany przez nasz komputer a z wnętrza obudowy wydobywają się dziwne piski.

Jeśli chodzi o diagnozę, pierwszym objawem może być brak wykrywalności urządzenia przez system, lub specyficzne piski dochodzące z wnętrza komputera, Brzmi poważnie lecz nie jest to wyrok dla naszego urządzenia, w większości przypadków awaria dysku twardego może ulec naprawie. Trochę chęci i pomysłowości i nasze urządzenie może zacząć działać na nowo. W sytuacji gdy uszkodzona jest elektronika można kupić w serwisie aukcyjnym taki sam model i po prostu przekręcić elektronikę, co będzie skutkowało ponownym rozruchem dysku twardego.

Kolejną spotykaną dość często usterką jest uszkodzenie głowic dysku, w skrajnych przypadkach możliwe jest przełożenie talerzy dysku, lecz ówcześnie stara się odblokować mechanizm, silnik dysku. Jest to zabieg podwyższonego ryzyka uszkodzenia informacji znajdujących się na HDD.

Uszkodzenie Fireware, to już sprawa dla serwisów wyspecjalizowanych w odzyskiwaniu danych z uszkodzonych dysków twardych, gdyż często do tego typu napraw są potrzebne specjalistyczne narzędzi a jak i specjalne oprogramowanie. Każdy serwis zajmujący się profesjonalnym odzyskiwaniem danych zdiagnozuje problem, oraz wyceni koszt naprawy sprzętu.

Jedną z częściej spotykanych awarii dysków twardych są Bad sector-y, można je podzielić na dwa rodzaje:

Badsector Fizyczny: jest to rodzaj uszkodzenia fizycznego, które nie da się naprawić. Napędy produkowane obecnie posiadają pewien zapas sprawnych sectorów. W razie uszkodzenia zepsute sektory zostają zastąpione przez ten zapas. W miarę postępowania uszkodzenia mechanicznego dysku, kurczy się dostępne miejsce i dochodzi do utraty danych zapisanych na dysku twardym. Istnieje możliwość korzystania z dysku który posiada bad sectory, na uszkodzone miejsca należy założyć partycje, która będzie omijać uszkodzony obszar. Użytkowanie dysku z badsactorami grozi bezpowrotnym uszkodzeniem dysku i utratą ważnych danych. Łatanie badsectorów partycją, co pozwala na ich omijanie nie jest rozwiązaniem bezpiecznym i długotrwałym, po jakim czasie dysk ulegnie dalszej degradacji, więc użytkowanie uszkodzonego dysku jest rozwiązaniem bezsensownym. W sytuacji gdy dojdzie do problemu z odczytem danych, zaleca się wykonanie kopi zapasowej i wymianę dysku.

Badsector logiczny: Jest to o wiele bardziej przyjazny bad sector od tego opisywanego powyżej, ze względu na to, ze da się w pełni naprawić. Tego typu uszkodzenie wynika z błędów struktury logicznej, wynikającej ze zmienności pola magnetycznego tysku HDD. Do naprawy tego typu uszkodzeń potrzebne jest specjalistyczne oprogramowanie, lub trochę chęci by samemu takie oprogramowanie znaleźć. Do naprawy badsectorów logicznych możemy wykorzystać darmowe narzędzie o nazwie HDAT 2.









Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Cyfrowy Polsat - problem z aktualizacją.

Reinstalacja GRUB – jak naprawić bootloader.

Problem z kartą Graficzną – artefakty tzn. zielone kropki.